Yapay zeka felç hastaları için harekete geçti

Zihninizi kullanarak bazı notları not aldığınızı hayal edin ve yapay zeka (AI) yazmış olduğunuz düşünceleri yorumlayabiliyor. İşte tüm bunlar günümüzde gerçek oldu.

Tamamen felç olan insanlar, iletişim kurmak için inanılmaz zor zamanlar geçirebiliyor. Bazen yanıp sönen ışıklar veya bir ses sistemi kullanabiliyorlar. Neyse ki, teknolojik anlamda bu alanda büyük adımlar atıldı ve bizi bir çözüme yaklaştırdı.

Yeni bir çalışma, felçli kişilerin zihinlerini kullanarak yazı yazmasına izin vermek için bir sistemin kullanılabileceğini gösterdi.

Beyin-bilgisayar arayüzleri (BCI) insanların bilgisayar girişlerini zihinleriyle kontrol etmelerini sağlıyor. Teknoloji çok erken aşamada olsa da büyük umut vaat ediyor. Öyle ki Elon Musk bile bu alana katıldı.

Elon Musk’ın da desteklediği beyin-bilgisayar arayüzleri, insanların zihinleriyle bilgisayarları kontrol edebilmesine yardımcı oluyor.

Sciencemag adlı sitenin raporlarına göre, felçli kullanıcılar yazı yazmak için bu arayüzleri kullanarak bazı başarılar elde etti. Araştırmacılar, bazı felçli hastaların harekete bağlı beyin kısmına elektrotları yerleştirip, sadece düşüncelerini kullanarak imleci hareket ettirip ekrandaki harfleri seçmesini istedi. Bu yöntemi kullanarak, hastaların dakikada 39 karaktere kadar yazı yazabilecekleri gösterildi. Bu inkar edilemez derecede etkileyici olsa da, ortalama bir kişinin el yazısını kullanarak aynı miktarda karakter yazmak için harcadığından üç kat daha yavaş.

Araştırmacılar, Sinirbilimi Topluluğu’nun yıllık toplantısında yeni bir tekniği daha denedi. Boyundan aşağısı felçli olan bir hastanın gönüllü olduğu bu deneyde, beyninin ilgili yerine yerleştirilen arayüz ile hastanın eliyle yazı yazdığını düşünmesi istendi.

BCI, kullanıcının beyin aktivitesini takip etti ve hayal edilen el hareketlerinin yörüngesini deşifre edebildi. Ardından alfabede hangi harfin hayal edildiğini yorumlamak için bir sinir ağı kullanıldı.

Bulguların gösterdiği gibi, BCI kullanıcının amaçladığı harfleri yaklaşık yüzde 95 kesinlikte yorumlayabiliyor. FR Willet adlı kişi başkanlığındaki ekip, bir hastanın dakikada 66 karakter hızında yazabildiğini bildirdi. Bu, felçi insanların daha kolay bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayarak birçok kişinin hayatını iyileştirebilir.

Bilim insanları, daha fazla kullanıcıyla çalışıldığında yazma hızının artacağına inandıklarını söylüyor. Amaç, beynin ince motor hareketlerini nasıl yorumladığını daha iyi anlamak için araştırmaları kullanmak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kahvenizi Bitcoin’le alır mıydınız?

Facebook sizi ‘tanınmaz hale’ getirmeye hazırlanıyor

Bosch güneşi akıllı saksılara sığdırdı

Arabanızda küçük bir uzay gemisi: Polydrop