Lightyear One’la istikamet sürdürülebilirlik

Hollandalı güneş enerjili araba üreticisi Lightyear, İtalya’nın Torino kentinde 5 kişilik Lightyear One ile aerodinamik için rekor bir puan elde ettiğini açıkladı.

İlk olarak Haziran ayında tanıtılan Lightyear One güneş arabası, iki buçuk yıldır geliştiriliyor. Lightyear’ın misyonu doğal bir enerji kaynağıyla, elektrikli otomobillere ek insanlara daha fazla çeşitlilik sunmak.

Lightyear One henüz yapım aşamasında olmasa da,  Lightyear CEO’su Lex Hoefsloot otomobil piyasaya sunulduğunda “ultra verimli” olacağına dair söz verdi.

Hollandalı otomobil üreticisi, 5 kişilik güneş enerjili otomobilin 0.20 sürtünme katsayısına sahip olduğunu açıkladı. Bu sürtünme, 2018 model Tesla Model 3’ün sürtünme katsayısından 0.03 puan, 2019 Mercedes-Benz A-Class araçlardan da 0.02 puan daha düşük.

Solar Team Eindhoven’in eski üyeleri tarafından geliştirilen Lightyear One, üstündeki güneş panelleri ile 800 km’ye varan bir menzil sunmak için Eindhoven mirasını kullanıyor.

Geliştiriciler, aracın verimliliğini artırmak için tasarımdaki eğimi düşük tuttular. Ekip ayrıca, tekerleklerin dönmesinden kaynaklanan sürüklenmeyi azaltmak için, aracın etrafındaki havayı yönlendiren tekerlek kapaklarını da ekledi. Test aracının başarılı bir şekilde yapılandırılması, otomobil üreticisinin aracın mimarisini yeniden düşünmesini gerektirecek. Lightyear, optimum sürtünme katsayısının araçta muhafaza edileceğini kullanıcılarına taahhüt ediyor.

Lightyear CEO’su Lex Hoefsloot konu hakkında “Bu önemli bir gelişme. Bildiğiniz gibi arabayı yeniden tasarladık. Sıfırdan başlayarak elektrikli araç sürücüleri için önemli olan elektrikli araç performans ölçütlerine odaklandık. Bunlar da uzun bir menzil ve hızlı şarj olmaktı” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Geleceğin en yavaş arabası

O’dan 100’e 10 dakikada çıkan batarya