Facebook sizi ‘tanınmaz hale’ getirmeye hazırlanıyor

Facebook ilk kez bir videoda yüz tanımayı başarıyla kandırdı. Yazılım, Jennifer Lawrence da dahil olmak üzere ünlüler üzerindeki etkilerini gösterdiğini söyledi. Yazılım, kullanıcıların ‘yanıltıcı’ Deepfake videolara karşı korunmasına yardımcı olabilir.

Facebook, insanları yüz tanıma teknolojisine karşı görünmez hale getirmek için yazılım geliştirdi. ‘De-identification’ ya da ‘Kimlik belirleme’ programı insanları yüzlerinin diğer insanların videolarına düzenleyebileceği Deepfake tarzı videolardan korumaya yönelik bir yazılım.

Deepfake tarzı inandırıcı videolar o kadar ilerledi ki, hangi videoların gerçek veya sahte olduğunu söylemek zor olabilir. Gelecekte, insanların başkalarının yaptıklarını veya gerçekten yapmadıkları şeyleri söyleyerek görüntülerini çekebilecekleri endişeleri var.

Ancak Facebook AI Research, orijinal videoyu canlı tutarken bu videoları yapmak için kullanılan yapay zekayı kandırmanın bir yolu olduğunu söylüyor.

Şirket, yeniliğini “Live Face De-Identification in Video” adlı bir makalede açıkladı. Ve görüntüleri, Jennifer Lawrence, Willem Dafoe, Sarah Jessica Parker ve George Clooney gibi ünlülerin videolarında test ettiklerini söyledi.

‘De-ID’ kliplerinde, sunucuların yüzleri daha yumuşak ve silik görünüyor fakat yine de tanınabiliyor. Facebook, sürecin canlı görüntüler, fotoğraflar ve kaydedilmiş videolar üzerinde çalışabileceğini söyledi.

Deepfake, temelde birinin yüzünü kendi yüzüyle değiştirerek akıllı telefonlarda popüler olan yüz değiştirme uygulamalarına benzer şekilde çalışıyor. Bu, geçmiş görüntülerini kullanarak bilgisayar tarafından oluşturulan yüzün oluşturulduğu ve gerçek olanın üstüne konulduğu anlamına geliyor. Sonuç olarak videodakiler hâlâ kendilerine benziyor ancak bir bilgisayar, normal bir videodan veya fotoğraftan alabileceği temel bilgi parçalarını alamıyor.

Araştırmacılar Oran Gafni, Lior Wolf ve Yaniv Taigman, makalelerinde şunları söyledi: “Yüz tanıma teknolojisi hem kullanışlı hem de etkili olduğundan aynı zamanda birçok etik kaygıyı da beraberinde getiriyor. Yüz tanıma, gizlilik kaybına neden olabilir ve yüz değiştirme teknolojisi yanıltıcı videolar oluşturmak için kötüye kullanılabilir. Bu uygulama, algılanan kimliğin değişmesi için benzer görünümlü bir kişinin videosunu oluşturuyor.”

Ekip, yazılımlarının en gelişmiş yüz tanıma özelliğini yendiğini ve bunu ilk yapan video olduğunu söyledi. Ayrıca, kişinin orijinal ifadelerini ve pozlarını koruyabildiğini, çeşitli etnik köken ve yaş gruplarında ya da her iki cinsiyette de çalışabildiklerini savundular.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yapay zeka felç hastaları için harekete geçti

Kahvenizi Bitcoin’le alır mıydınız?

Bosch güneşi akıllı saksılara sığdırdı

Arabanızda küçük bir uzay gemisi: Polydrop