NASA’dan ay göreviyle ilgili son ayrıntılar

NASA bilim adamları John Connolly ve Niki Werkheiser, 2020’lerde gerçekleşecek insanlı Ay görevleri hakkında daha fazla bilgi verdi.

Kısa süre önce Ay Keşif Analiz Grubu toplantısında konuşan NASA bilim insanları John Connolly ve Niki Werkheiser, 2020’lerde yapmayı planladıkları insanlı Ay görevleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İki kişilik mürettebattan oluşacak insanlı Ay görevi kapsamında astronotlar, ilk görev için yaklaşık 6,5 gün boyunca Ay yüzeyinde kalacak.  İki astronot Ay’ın yüzeyinde dört ya da daha fazla uzay yürüyüşü yapacak ve su buzunu örnekleme de dahil olmak üzere çeşitli bilimsel gözlemler gerçekleştirecek. Connolly, “En başından beri çok sağlam bir bilim programına sahip olacağız” dedi.

İlk görev ile Apollo arasındaki en büyük fark ise NASA’nın, uzay yürüyüşleri sırasında kullanılması planlanan gezici robot da dahil olmak üzere yüzeydeki ekipmanı önceden konumlandırması olacak. Ajans, bu gezicinin uzaktan kontrol edilebilme özelliğine sahip olmayı amaçlıyor. Tesla’nın “Smart Summon” özelliği gibi, yalnızca Ay’da olacak.

Connoly, Ay’ın güney kutbu yakınlarındaki birkaç bölgeyi işaret etti. Yukarıda sözü edilen gezicinin menzili dahilinde, 5 ila 15 km’lik kısa alanlara ulaşılabileceğini belirtti. Bilim adamları, milyarlarca yıl boyunca krater duvarlarının güneş ışığının parlamasını önlediği ve bu karanlık alanlarda buzun sıkışmış olduğuna inanıyor.

Başka bir Artemis görevinin ise 2025’te yapılacağı, bunu takiben 2026’nın başlarında ise gezici bir aracın Ay görevi yapması planlanıyor.

On yıl bitmeden ise NASA, 14 günlük görevler için mürettebatın dört kişiye çıkarılabileceğini, su buzu madenciliği ve oksijen üretimi için tesisler kurmaya başlanabileceği söyledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Astronotlar: 1 – Yerçekimi: 0

Tesla, Amerika’da düşük viteste

Fareler direksiyon başında

Bu taksi uçuruyor