Bu taksi uçuruyor

Uçan taksi girişimi Lilium, ilk uçuş test aşamasını tamamladı. Lilium Jet, saatte 100 kilometreden daha yüksek hızlarda uçuyor.

Lilium birkaç yıldır dikey kalkış ve iniş (VTOL) gemisi üzerinde çalışıyor ve bu bahar prototipin yerin üstünde durduğu kanıtladı. Şirkete göre VTOL, jet güvenlik testleri de dahil olmak üzere 100’den fazla yer ve uçuş testi gerçekleştirdi. Şimdiyse performansı yüksek hızlarda test edecek ikinci aşamaya geçecek.

Şirket tarafından paylaşılan yeni görüntülerde ise aracın dikey olarak kalkışına ve ardından yatay olarak uçuşa geçiş anı görülebiliyor.

Araç, Almanya’nın Münih şehrinde 3.000 metrekarelik alana kurulan fabrikada üretilecek. Lilium’un paylaştığı verilere göre 36 adet elektrikli motorla donatılan uçan taksi, motorların ürettiği 2.000 beygir güç sayesinde saatte 300 kilometre hıza ulaşabiliyor. 5 kişi kapasiteli taksi, bu performansı sıfır emisyon oranıyla gerçekleştiriyor.

Lilium, 2025 yılında hizmetlerine başlamayı düşünüyor. Şirket hem bu süre zarfında her yıl 100’lerce araç üretmeyi hem de buna ikinci bir üretim tesisi eklemeyi planlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Astronotlar: 1 – Yerçekimi: 0

Tesla, Amerika’da düşük viteste

NASA’dan ay göreviyle ilgili son ayrıntılar

Fareler direksiyon başında