Fareler direksiyon başında

İngiltere’de bulunan Richmond Üniversitesi’ndeki bilim insanları, fareler için özel bir araba oluşturup, farelere bu aracı nasıl kullanacaklarını öğretti. Bulgular farelerin daha önce düşünülenden daha fazla görevi öğrenme yeteneğine sahip olabileceğini gösteriyor.

Richmond Üniversitesi’nde sinirbilimci Kelly Lambert, projenin beyni oldu. Lambert ve meslektaşları, boş bir yiyecek kabından küçük bir araba yarattı. Araç için alüminyum ve üç bakır çubuk kullanıldı. Kafesin tabanında bulunan alüminyum plaka farelerin aracı ileri doğru götürmesini, bakır çubuklar ise yön vermesini sağlıyor.

Bilim insanlarının amacı farelerin besinlerine ulaşmak için bu tarz ufak arabaları kullanmak için eğitmek. Yapılan çalışmaların sonucunda fareler, araçları kullanarak besinlerine ulaşmayı başardı.

Fareler, uygun şekilde eğitildiğinde küçük pençeleriyle arabayı kontrol edebildi. Bilim insanları, farelere her seferinde plastik arabaya dokundukları ve hareket ettikleri zaman ödüllendirdiler.

Bilim adamları bir adım daha öteye gitti ve farelerin etrafta dolaştığı 4 metrekarelik dikdörtgen bir alan oluşturdu. Bu sayede farelerin, araçlara yön verebilme yetenekleri de gelişti. Bu arada besinlerin farelere olan mesafesi de artırıldı. Ancak fareler bir süre sonra, kendi kendilerine araçları kontrol edip besinlere ulaşabildi.

Lambert, “Fareler, otomobili benzersiz bir şekilde yönlendirmeyi öğrendi. Sonunda ödüllendirmek için hiç kullanmadıkları direksiyon kalıplarıyla bile meşgul oldular.” dedi.

Deneydeki 11 erkek ve 6 dişi farenin hepsi aynı şekilde öğrenmedi. Lambert, farelerin çevrelendikleri ortamın öğreniliş şeklinden etkilendiğini söyledi. Bilim insanı ayrıca, laboratuvar ortamındaki farelerin araba sürmeyi geç, geniş bir ortamda yaşayan farelerin ise daha kolay öğrendiğini ifade etti.

Lambert’e göre bu test sadece bir başlangıç. Testlerin daha karmaşık hale getirilebileceğini ve fareleri gözlemlemek için toplanan verilerin Parkinson hastalığı ve depresyonun etkilerini araştırmaya yardımcı olmak için kullanılabileceğini söyledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Astronotlar: 1 – Yerçekimi: 0

Tesla, Amerika’da düşük viteste

NASA’dan ay göreviyle ilgili son ayrıntılar

Bu taksi uçuruyor